Pilny wniosek AfD o fundusz odbudowy UE – do TK w Karlsruhe

Pilny wniosek o fundusz odbudowy UE – Karlsruhe spowalnia wykonanie
KARLSRUHE (dpa-AFX) – Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Prezydent Federalny nie może wydać niemieckiej ustawy zatwierdzającej system finansowania UE do 2027 r. Sąd w Karlsruhe ogłosił w piątek. Powodem jest skarga konstytucyjna związana z pilnym wnioskiem przeciwko zawartemu w nim 750 miliardom euro funduszu odbudowy Corona, który sojusz wokół byłego szefa AfD Bernda Lucke złożył krótko wcześniej. Tymczasowe zatrzymanie obowiązuje do czasu podjęcia decyzji w sprawie wniosku awaryjnego. (2 BvR 547/21)
Rada Federalna uchwaliła ustawę dopiero rano, po tym, jak Bundestag ją zatwierdził w czwartek. 750 mld euro ma służyć rozwojowi gospodarczemu UE po pandemii. Część pieniędzy jest dostępna w formie dotacji, a część w formie pożyczki. W tym celu razem zaciąga się długi. Powodowie uważają, że zadłużenie łączne jest niedopuszczalne. Niemcy podejmują zatem nieobliczalne ryzyko finansowe. 2281 obywateli stoi za skargą konstytucyjną, jak ogłosił „Bündnis Bürgerwille” na swojej stronie internetowej.
Komisja Europejska może rozpocząć zaciąganie pożyczek i dokonywanie płatności dopiero po ratyfikowaniu decyzji przez wszystkie 27 krajów UE. Łącznie do końca 2027 roku Unia Europejska powinna otrzymać około 1,8 biliona euro.
Federalny minister finansów Olaf Scholz (SPD) powiedział wcześniej, że jest przekonany, że ratyfikacja może zostać zakończona w odpowiednim czasie, pomimo zapowiadanych skarg konstytucyjnych. „Jest oczywiste, że finansowanie regulowane w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji funduszy własnych opiera się na stabilnej konstytucyjnej i europejskiej podstawie prawnej”.
Wniosek do Trybunału w Karlsruhe to inicjatywa grypy osób z AfD wokół prof. Bernarda Lucke
Bernd Lucke
Profesor, założyciel Plenum Ekonomistów
51-latek został jej rzecznikiem, gdy powstała AfD. Ojciec pięciorga dzieci wykłada makroekonomię na Uniwersytecie w Hamburgu. Ponad 300 naukowców przyłączyło się do „Plenum Ekonomistów”, które wyjaśnia ekonomię jako platformę sieciową. Po 33 latach Lucke opuścił CDU pod koniec 2011 roku. Wystartował jako główny kandydat AfD w wyborach europejskich i przeniósł się do Brukseli latem 2014 roku.
Pan poseł Robert Winnicki, koło Konfederacji.
Poseł Robert Winnicki:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Zanim o Krajowym Planie Odbudowy, to przede wszystkim o sprawie fundamentalnej, o najważniejszej sprawie, jaką
będzie zajmował się Sejm w tej kadencji. O najważniejszej, ponieważ dotyczącej suwerenności w jej fundamentalnym wymiarze – wymiarze fiskalnym. Dziś
musimy odpowiedzieć na pytanie i to będzie fundamentalne głosowanie w tym Sejmie: Kto jest za polską suwerennością, a kto prawo stanowienia podatków, prawo zaciągania długu chce scedować na Brukselę? Kto w tym parlamencie po tym, jak sprzedano
energetykę, sprzedano górnictwo, kiedy nastąpiła
kapitulacja rządu Morawieckiego w sprawie naszego
przemysłu wydobywczego i energetyki, podniesie rękę
za tym, żeby pozbawić Polskę suwerenności fiskalnej?
To jest fundamentalna sprawa. Oczekujemy, panie
marszałku, że z dużym wyprzedzeniem będzie podany
termin tej debaty, że będzie to duża debata sejmowa
i że będziemy podejmować tę decyzję jako parlament
– obyśmy jej nie podjęli – większością 2/3 głosów. To
jest kwestia suwerenności, niepodległości Polski
i będzie ważyła nie przez lata, ale dekady. Tego żądamy, tego się domagamy. Żądamy, żeby rząd, który
często pod frazesem patriotycznym i niepodległościowym idzie do wyborów, jasno stwierdził, czego chce
– czy potwierdza tę kapitulację, którą Mateusz Morawiecki przeprowadził, zawarł w wakacje ubiegłego
roku w Brukseli. Żądamy (Dzwonek) opamiętania się.
(Oklaski)
za: http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter9.nsf/0/4A493274C4632D3BC12586A80057CF8B/%24File/27_c_ksiazka.pdf, s. 269