Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
780 postów 3825 komentarzy

WPS

stanislav - narodowiec, realista, wielopokoleniowy łodzianin, demaskator antypolskiej obłudy

Kolejne spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi w Soczi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Poważne rozmowy w zwykłym ubraniu”

 

Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin spotkali się (w Soczi, 22 lutego 2021r. – P.Z.) w Krasnej Polanie po południu – bez krawatów, surowych reguł protokolarnych i urzędników zwykle towarzyszących im na ważnych spotkaniach. Od razu zwrócono uwagę na wizerunek głów państw: białoruski przywódca miał na sobie bomberkę w kratę, a prezydent Rosji dżinsy i marynarkę. Jak powiedział później Aleksander Łukaszenko, „poważne negocjacje w zwykłym ubraniu” wskazują, że prezydenci to po rostu bliscy ludzie, a narody obu krajów są sobie bardzo bliskie. Witając swojego białoruskiego kolegę w uzdrowisku, Władimir Putin zauważył, że w dzisiejszych czasach osobiste spotkania stały się duża rzadkością. Dlatego, dodał on, mają one szczególną wartość. Objęta protokołem część spotkania, którą utrwaliły kamery dziennikarzy, trwała nieco mniej niż 13 minut. Prezydent Rosji ograniczył się do ogólnych słów, podkreślając wysoki poziom „interakcji, strategicznego partnerstwa i sojuszu” między krajami. „Nasze narzędzia do współdziałania są dopracowane, działają dobrze. Nie mamy ani jednego dnia, w którym nasi koledzy nie komunikowaliby się ze sobą, nie rozwiązywali pewnych problemów, z którymi się borykamy” – powiedział Władimir Putin.
Rosyjski przywódca zwrócił uwagę na udaną współpracę obu krajów w handlu, rolnictwie i sferze humanitarnej. Przypomniał udaną budowę białoruskiej elektrowni atomowej i powiedział o popularności białoruskich produktów w Rosji, które są „zawsze wysokiej jakości i w przystępnej cenie”.
„Jesteśmy bardzo bliskimi ludźmi, narodami: kultura, język, religia, historia jest powszechna i oparta nie tylko na heroicznej stosunkowo niedawnej przeszłości, ale także głęboko zakorzeniona w stuleciach. To wszystko nas łączy i oczywiście jest bardzo dobrze, że my wspieramy tę pracę w chwili obecnej ”- podsumował Władimir Putin, nie omieszkując pod koniec swojego wprowadzenia zaprosić swojego białoruskiego kolegę na narty . W końcu to kurort.
„Istnieje plan działania”
Jednocześnie Aleksander Łukaszenko wolał być bardziej konkretny. Przypomniał, że wcześniej nakreślono około 30 obszarów do rozwoju współpracy. Podczas poprzedniego spotkania w Soczi szefowie państw uzgodnili, że rządy będą pracować nad tymi tzw. mapami drogowymi – będą je aktualizować i modernizować. „Rzeczywiście, rządy zrobiły bardzo dużo. Zarówno Rosja, jak i Białoruś. Zaktualizowały format. Dziś ambasador Siemaszko poinformował mnie, że może zostało jeszcze 6-7 map drogowych (teraz nazywa się je w nowy sposób, one przeszły rebranding ), nad którym pracują nasze rządy. Cała reszta jest w zasadzie gotowa do podpisania. Dlatego jest plan działania – powiedział białoruski przywódca.
Następnie, mówiąc o handlu, współpracy gospodarczej i projektach korzystnych dla obu stron, Aleksander Łukaszenko stopniowo przechodził do kwestii surowców. Wyjaśnił, że pełne uruchomienie białoruskiej elektrowni jądrowej pozwoli zaoszczędzić około 5 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Niemniej jednak popyt na ten surowiec w ogóle nie zmniejszy się, biorąc pod uwagę plany budowy nowego kombinatu azotowego w Grodnie. „A to jest gaz ziemny. Dlatego nadal będziemy zużywać gaz ziemny w coraz większych ilościach. Wartość inwestycji to 1,2 – 1,3 mld” – powiedział Prezydent. „Nowy kombinat. Mamy doświadczenie. Taki już istnieje. Dlatego chcemy zwiększyć ilość nawozów azotowych. Jeśli będzie Pana polecenie, aby popracować nad problemem, jesteśmy gotowi do realizacji tego projektu z Gazpromem ”.
„Najważniejsza jest współpraca w realnym sektorze gospodarki”
Władimir Putin z kolei podkreślił, że kwestie wsparcia finansowego są oczywiście ważne, ale to nie jest najważniejsze. „Najważniejsza jest wspólna praca i współpraca w realnym sektorze gospodarki. Rzeczywiście, podczas epidemii nasz handel nieznacznie spadł, o około 15%. Ale nadal wynosił 28,5 miliarda dolarów. To bardzo znacząca liczba”, powiedział.
Aleksander Łukaszenko nie ominął walki z pandemią, zwracając uwagę na osiągnięcia rosyjskich naukowców w tym kierunku: „Zawsze mówię: jest tam trochę naszego wkładu od czasów radzieckich – w produkcji szczepionek.U was są już trzy zarejestrowane szczepionki. I my też się idziemy tą drogą. Do jesieni otrzymamy własną szczepionkę, specjaliści ku temu są. Ale teraz aktywnie kupujemy od was ”.
Podczas spotkania okazało się, że strona rosyjska przekazała na Białoruś technologię do produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jak poinformował szef białoruskiego państwa, jej produkcję planuje się rozpocząć od marcu.
Narciarstwo alpejskie, obiad i ser „z charakterem”
Po tak krótkim, ale dość intensywnym wprowadzeniu negocjacje kontynuowano za zamkniętymi drzwiami. Prezydenci rozmawiali tête-à-tête przez około godzinę, po czym postanowili zrobić sobie przerwę. W końcu to ośrodek wypoczynkowy .
Na skuterach śnieżnych, a potem na nartach zjazdowych, Aleksander Łukaszenko w czarnym stroju i Władimir Putin w kolorowym kombinezonie w kolorze rosyjskiej flagi na jakiś czas pokonywali stoki w Soczi. Najwyraźniej była to kontynuacja rozmów rozpoczętych w ciągu dnia. Jak wynika z kroniki wideo, przywódcy państw okresowo zatrzymywali się na stokach, aby zamienić kilka słów, i nie przestawali komunikować się na wyciągach narciarskich, które unosiły się nad pokrytymi śniegiem górami.
O czym rozmawiali prezydenci? Zwykle ministrowie i urzędnicy mogli później o tym opowiedzieć dziennikarzom, ale teraz byli tym bardziej nieobecni na spotkaniu, a po jeździe na łyżwach Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin spotkali się na obiedzie. Nawiasem mówiąc, po nim strony wymieniły się prezentami. Białoruski przywódca wręczył koledze kosz prezentów z ojczyzny: ser „z charakterem”, bekon, szynkę… Okazuje się, że nie bez powodu prezydent Rosji chwalił białoruskie produkty.
Intensywne rozmowy między głowami państw zakończyły się dopiero około dziesiątej wieczorem. W ten sposób prezydenci rozmawiali tête-à-tête przez około sześć i pół godziny. Z uśmiechem i dobrym nastrojem – tak zakończył się wieczór w Soczi – mówią naoczni świadkowie.
wyżej: obrót towarowy między Białorusią a Rosją w 2020 r. ( w porównaniu do 1996 r. obroty wzrosły 4,5 raza)
 

KOMENTARZE

 • WPS
  https://www.youtube.com/watch?v=Wpw3pvADSBc
 • WPS
  https://www.youtube.com/watch?v=skovvOhXeQg
 • 5 *
  Dobrze by było żeby Białoruś uznała Krym ze jest Rosji.
  Po doświadczeniach z ingerencją ukraińskiej SBU w celu obalenia Łukaszenki czas najwyższy by zaniechać umizgiwanie się do banderowców w Kijowie.

  Także wsparcie dla DRL i ŁRL ze strony Białorusi byłoby wskazane przynajmnuej w postulatach ich autonomii jak nie stać Mińsk by uznać ich suwerenności.
 • Wielka szkoda, że...
  Gierek i Putin tak tragicznie dla Polski (i nie tylko) rozminęli się w historii...
  Czy potrafimy sobie wyobrazić, jak byśmy teraz żyli?
  Czy nad Polską (i całym ówczesnym Układem warszawskim) latałyby samoloty ze śmiertelnymi smugami chemicznymi?
  Czy teraz w Polsce byłaby ta cała zaraza (mam na myśli także tą teraz chorobę), czy chodzilibyśmy w maseczkach? czy kościoły byłyby pozamykane i profanowane?, czy na ulicach chodziłyby te wszystkie tęczowe love-parady? Czy miliony Polaków musiałyby z Polski wyjechać za chlebem?...

  A Gierek u schyłku swojego życia powiedział :"polska klasa robotnicza, ciężko zapłaci za to, że zaufała tym wichrzycielom z Solidarności"...
  ... nie ma już tej klasy robotniczej, zrobiła swoje i mogła odejść.
 • ☆☆☆☆☆
  :

  https://alfax-2020.neon24.pl/post/160396,sytuacja-miedzy-rosja-a-bialorusia
 • WPS
  Na dzisiejszym spotkaniu w sprawie białorusko-rosyjskiej współpracy wojskowej prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko opowiedział o szczegółach ostatnich negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zareagował na spekulacje – jak dowiedziała się agencja Biełta.

  „Po rozmowach w Soczi i kwestiach poruszonych podczas tych rozmów z Prezydentem Rosji uzgodniliśmy, że kilka kwestii omówimy na szczeblu przywódców rządu i bloku bezpieczeństwa. Przede wszystkim ministera obrony, sekretarz stanu. Zidentyfikowaliśmy te kwestie. Dużo pisano o tym spotkaniu. Niestety 70 proc. to kompletne bzdury i wymysły. Nie zamierzam nawet wymieniać wszystkich kwestii, które były teraz omawiane. Było ich dziesiątki . Jest wiele spraw. Co więcej, zrewidowano i omówiono dosłownie wszystkie kwestie relacji białorusko-rosyjskich, ”- powiedział Prezydent.

  Według niego, na spotkaniu z rosyjskim przywódcą w szczególności omawiano interakcje w formule Państwa Związkowego, kwestie współpracy, współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej, realizacji wspólnych projektów oraz konfrontacji z różnymi wyzwaniami, w tym zewnętrznymi. Jednocześnie np. nie dyskutowano na temat udzielenia Białorusi rosyjskiej pożyczki i od początku nie było go w porządku obrad. Podobnie nie poruszono kwestii tzw. przekazania władzy, o czym pisały niektóre źródła.

  Integracja Białorusi i Rosji
  „Kontekst tych negocjacji, jeśli tak można powiedzieć, był ograniczony przez ramy Państwa Związkowego. Początkowo – jak powstało Państwo Związkowe, na co się zgodzono, na jakim poziomie się obecnie znajdujemy i do czego jesteśmy zdolni dojść – powiedział Aleksander Łukaszenko.

  Odpowiedział na niektóre wymysły i kłamstwa w różnych źródłach. Przywódca państwa zaznaczył, że ​​„Białorusini mieszkają we własnym mieszkaniu”, choć jest ono małe w porównaniu z ogromną Rosją.

  „A my jesteśmy suwerennym i niezależnym państwem. Dziś świat zmienił się tak bardzo, że mówi się, że Białoruś powinna stać się częścią Rosji, a Rosja powinna stać się częścią Białorusi, albo powinniśmy się jakoś połączyć, tworząc zjednoczone organy rządzące… Świat się zmienił tak bardzo, że nawet praca w tym kierunku byłaby po prostu głupia. Po drugie, jest to absolutnie niepotrzebne. Bo będąc suwerennym, niezależnym państwem, możemy zbudować taki system relacji, że ten system będzie silniejszy niż relacje w samej Federacji Rosyjskiej wyodrębnionego terytorium – jest przekonany białoruski przywódca.
  Prezydent stwierdził, że Białoruś i Rosja mają praktycznie taki sam poziom rozwoju w różnych dziedzinach i jeśli kraje zechcą, będą w stanie taki system relacji zbudować. „I zrobiliśmy wiele dla tego. Po prostu o tym nie rozmawiamy. W końcu nasi ludzie mają równe szanse. Nieważne, jakby nie było trudo to, podmioty gospodarcze rozumieją się podczas negocjacji, wiele osiągnęły” – podkreślił Aleksander Łukaszenko.

  na podst. https://www.belta.by/president/view/lukashenko-rasskazal-o-podrobnostjah-peregovorov-s-putinym-i-otreagiroval-na-domysly-430898-2021/ ( tłum. własne- PZ)
 • @stanislav 10:42:19
  Jak doniosła agencja BelTA, Wiktor Łukaszenko ( syn prezydenta ) został odwołany ze stanowiska asystenta prezydenta Białorusi ds. Bezpieczeństwa narodowego w związku z przeniesieniem na stanowisko elekcyjne. Odpowiedni dekret 26 lutego podpisał przywódca państwa Aleksander Łukaszenko.

  za: https://www.belta.by/president/view/viktor-lukashenko-osvobozhden-ot-dolzhnosti-pomoschnika-prezidenta-po-natsionalnoj-bezopasnosti-430793-2021/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930